Odliczenie rehabilitacji w pit 37 - czy można odliczyć pobyt w sanatorium od podatku - co można odliczyć od podatkuCzy można odliczyć pobyt sanatoryjny w PIT 37?

 

Kuracjusze oraz osoby niepełnosprawne które przebywały na rehabilitacji leczniczej w uzdrowisku lub sanatorium mogą odliczyć poniesione koszty od podatku w rozliczeniu rocznym PIT 37.


Na podstawie ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) podanik może odliczyć wydatki na rehabilitację i wydatki poniesione na poprawienie zdrowia i czynności życiowych organizmu, niezależnie od profilu leczniczego i rodzaju choroby. Liczy się sam fakt odbywania leczenia w ośrodkach do tego uprawnionych.

 

Wydatki poniesione w czasie rehabilitacji to np.:

  • odpłatne turnusy rehabilitacyjne,
  • leczenie w zakładach leczniczych i uzdrowiskowych,
  • pobyt w zawładnie rehabilitacyjno leczniczym,
  • pobyt w zakładach opiekuńczo leczniczych,
  • pobyt w zakładach pielęgnacyjno opiekuńczych,
  • odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne,
  • opłaty związane z zakwaterowaniem w obiekcie uzdrowiskowym i sanatoryjnym (nocleg i wyżywienie)
  • opłata za przejazd środkami transportu publicznego związane z dojazdem i pobytem w obiekcie uzdrowiskowym i sanatoryjnym (PKS, PKP, autobusy miejskie) uwaga! Nie można odliczyć wydatków od transportu własnego.

 

Każdy wydatek na rehabilitacje kuracjusz musi mieć udokumentowane. Rozliczanie wydatków bez pokwitowania (faktury,  paragonu, biletu) nie jest uznawane. Pomocne mogą być karty zabiegowe czy inna podobna dokumentacja potwierdzająca pobyt. Ustawa nie jest sprecyzowana jaki wydatek można odliczyć wiec każdy wydatek udokumentowany może być odliczony.

Uwaga! Nie można odliczyć opłaty klimatycznej w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Odliczanie kosztów rehabilitacyjnych przez osoby niepełnosprawne różny się tylko tym że można odliczyć również wyżywienie.


Uwaga! Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatek na wyżywienie ale tylko ten który nie został dofinansowany ze środków PEFRON, ZFRIN, ZUS czy NFZ oraz nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.


Warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub decyzji przyznającej rentę albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów, a także dokumentów potwierdzających ich poniesienie, z których wynika, kto poniósł wydatek, w jakiej wysokości i na jaki cel.
Odliczenie rehabilitacji w pit 37 - czy można odliczyć pobyt w sanatorium od podatku - co można odliczyć od podatku

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.