Reumatoidalne zapalenie stawów, przyczyny, pierwsze objawy, leczenie, rehabilitacja, wskazania, przeciwwskazania,Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec przewlekle postępujący) – choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Przyczyna choroby wciąż jest nieznana, choć pierwszy znany opis choroby pochodzi z 1800 roku. Choroba dotyczy około 1% populacji. Kobiety chorują 2–4 razy częściej niż mężczyźni, zwłaszcza w grupie chorych przed 50 rokiem życia. Wbrew powszechnym stereotypom badania dowodzą, że zachorowalność u osób starszych jest niższa niż u kobiet w wieku 30–50 lat. RZS jest chorobą średniego wieku (zachorowalność maleje po 75 roku życia), a u osób w wieku podeszłym dominują zmiany zwyrodnieniowe. RZS rozpoznaje się u osób powyżej 16 roku życia. U dzieci do 16 roku życia rozpoznaje się młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, które różni się od typowego RZS u dorosłych.

Objawy reumatoidalne zapalenie stawów

Często czynnikiem bezpośrednio inicjującym początek choroby są: poród, duży stres lub przebyta infekcja. Na początku choroba często nie daje specyficznych objawów i może być mylona z innymi schorzeniami, gdyż wśród objawów ogólnych pojawia się osłabienie, utrata apetytu i spadek masy ciała, okresowo – stany podgorączkowe. Ten stan pacjenci zwykle mylą z osłabieniem, zmianami pogody, ogólnym zmęczeniem i... bagatelizują. Udają się do lekarza dopiero gdy pojawią się ból i obrzęki stawów, bóle mięśni, uczucie drętwienia rąk i stóp, które zaczynają przeszkadzać w normalnym funcjonowaniu. Charakterystycznym objawem dla RZS jest sztywność poranna, która u niektórych chorych utrzymuje się nawet do kilku godzin. W leczeniu RZS bardzo ważna jest wczesna diagnoza i jak najszybsze przystąpienie do leczenia, dlatego nie należy bagatelizować pierwszych objawów choroby!

Proces chorobowy obejmuje najpierw drobne stawy rąk i stawy nadgarstkowe. W dalszym przebiegu choroby zajęte są najczęściej prawie wszystkie stawy i kręgosłup szyjny.  Cechą charakterystyczną RZS jest symetryczne zapalenie wielu stawów, choć często na początku choroby zapalenie stawów nie jest symetryczne. U większości chorych obserwuje się symetryczność zmian po roku choroby. Przewlekły proces zapalny prowadzi do zmian destrukcyjnych w stawach widocznych na badaniach rtg, a w konsekwencji do postępującego ograniczenia ruchomości stawów i ograniczenia sprawności pacjenta. W przebiegu RZS obserwuje się również występowanie zmian pozastawowych oraz powikłań układowych. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji (okres schorzenia, który charakteryzuje się brakiem objawów chorobowych).

Typy przebiegu klinicznego RZS:

  • U 5%–10% chorych występuje typ o łagodnym przebiegu, tzw. samoograniczający się, w którym czynnik reumatoidalny występuje u kilku procent pacjentów i w niskim mianie a leki modyfikujące przebieg choroby sprawiają, że objawy choroby cofają się.
  • U kolejnych 5–10% chorych rozpoznawany jest typ z niewielkim postępem choroby, w którym czynnik reumatoidalny obecny jest u większości chorych a leczenie przynosi poprawę stanu chorego, ale mimo to obserwuje się powolne, systematyczne pogorszenie.
  • U pozostałych 60%–90% chorych występuje typ z dużą progresją choroby, w którym czynnik reumatoidalny obecny jest w wysokim mianie od początku choroby i mimo terapii lekami modyfikującymi przebieg choroby obserwuje się stały, szybki postęp zmian destrukcyjnych w stawach.

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.