Rozstrzenie oskrzeli, wytępowanie, przyczyny, leczenie, objawy, rahabilitacja,Rozstrzenie oskrzeli

Jest to nieodwracalne poszerzenie światła oskrzeli, które spowodowane jest zniszczeniem jego ściany. Poszerzenia przyjmują kształt cylindryczny lub workowaty. Rozstrzenie zwykle są skutkiem stanu zapalnego jaki toczy się w oskrzelach. W krajach rozwiniętych obserwuje się obecnie spadek zachorowań, czego nie można niestety powiedzieć o krajach rozwijających się. Spowodowane jest to niewłaściwym leczeniem chorób mogących powodować rozstrzenie. Ze względu na morfologię, możemy wyróżnić trzy typy rozstrzeni. W przypadku poszerzenia oskrzela na długim odcinku mówimy o rozstrzeni cylindrycznej. Rozstrzeń paciorkowata lub żylakowata ma miejsce, gdy wskutek osłabienia ściany tworzą się uwypuklenia, co przypomina sznurek koralików. Rozstrzenie workowate są to występujące w skupiskach torbielowate poszerzenia, czasem z zalegającym płynem.

Objawy rozstrzenia oskrzeli

Choroba nie rozwija się gwałtownie. Objawem dominującym u chorego na rozstrzenie oskrzeli jest przewlekły kaszel z wykrztuszaniem plwociny, trwający miesiącami lub nawet latami. W miarę upływu czasu kaszel staje się coraz silniejszy i bardziej uporczywy, z większą ilością odksztuszanej plwociny. Plwocina często zawiera ropę, zwłaszcza kiedy dochodzi do zaostrzeń stanów zapalnych oskrzeli wskutek infekcji.
Rzadziej obserwuje się suchy kaszel. Mogą wystąpić epizody krwioplucia, zwykle jest to podbarwiona krwią plwocina, rzadko dochodzi do masywnych krwiopluć. Utrzymujący się stan podgorączkowy, cuchnący oddech, ogólne osłabienie, utrata masy ciała – to nieco rzadsze objawy mogące wskazywać rozstrzenie. Choroba w stadium zaawansowanym może objawiać się dusznością, sinicą, palcami pałeczkowatymi, wyniszczeniem.

Przyczyny choroby, zapobieganie

Rozstrzenie oskrzeli mogą być wrodzone lub nabyte. Wrodzone rozstrzenie są konsekwencją chorób prowadzących do zniekształcenia prawidłowej anatomii oskrzeli. W gronie tych chorób znaleźć można zespół Mounier-Kuhna (defekt w budowie chrząstki budującej ścianę oskrzeli), wadami rozwojowymi płuca, pierwotnymi niedoborami odporności, niedoborem lub upośledzoną funkcję enzymy alfa-1-antytrypsyny.  Nabyte rozstrzenie mogą być spowodowane zakażeniami, chorobami prowadzącymi do zwłóknienia płuc, drażnienia ściany oskrzela np. przez wdychanie toksycznych gazów lub gazów o wysokiej temperaturze. Do patologicznego poszerzenia światła oskrzeli może dojść także wskutek zatkania oskrzela przez np. guz nowotworowy, zaaspirowane ciało obce. Zapobieganie rozwijaniu się rozstrzeni może być osiągnięte poprzez prawidłowe leczenie chorób płuc i dróg oddechowych. Unikanie sytuacji i zachowań które drażnią drogi oddechowe (np. palenie tytoniu).

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.