Uzdrowisko Duszniki-Zdrój - sanatorium, sanatoria w dusznikach, pensjonaty, pensjonat duszniki, hotel, hotele, zabiegi lecznicze, Atrakcje turystyczne,Imprezy kulturalne, klimat, położenie.


O uzdrowisku Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój

Początki istnienia Dusznik Zdrój sięgają jeszcze czasów średniowiecza.Położone wśród malowniczej scenerii Gór Orlickich i Bystrzyckich. Początkowo miasto miało charakter osady rzemieślniczo-handlowej. Dopiero w XVIII w. nastąpił rozkwit miasta jako uzdrowiska, po tym jak oficjalnie zbadano znane już w na początku XV w. źródło wody mineralnej. Wówczas Duszniki stały się miejscem wyjątkowym na mapie Europy, do którego tłumnie przybywali zacni ówczesnego świata. Ale zacznijmy od początku.

Aktualności

Położenie

Gmina Duszniki Zdrój obejmuje swym zasięgiem południowo-zachodnią część Obniżenia Dusznickiego oraz znaczną część Gór Orlickich i Bystrzyckich. Samo miasto zajmuje dolinę rzeki Bystrzycy Dusznickiej z jej dopływami: Podgórną i Jastrzębnikiem z Bramecką Wodą. Duszniki graniczą od wschodu i północy z Gminą Szczytna, a od północnego-zachodu z Gminą Lewin Kłodzki. Natomiast zachodnia i południowa granica miasta biegnąca powierzchnią szczytową Gór Orlickich stanowi zarazem granicę państwową z Republiką Czeską. W granicach administracyjnych gminy zawarte są wyodrębnione przestrzennie, wyizolowane kompleksami leśnymi, zespoły zabudowy o zróżnicowanej strukturze funkcjonalnej, a mianowicie: miasto, uzdrowisko, Podgórze, Graniczna, Zieleniec, Kozia Hala, Jamrozowa Polana i Wapienniki.

 
 

 

 

 

Walory uzdrowiskowe

Największym bogactwem naturalnym Duszniklecznicze źródła mineralne należące do typu źródeł szczelinowych. Wody te wypływają ze skał metamorficznych (łupków łyszczykowych), zaś powstający w głębi ziemi powulkaniczny dwutlenek węgla nasyca wody podziemne pochodzenia opadowego, dzięki czemu mają one lepsze zdolności rozpuszczania skał. Wody dusznickie należą do szczaw wodorowęglanowych-wapniowych. Stopień mineralizacji jest na poziomie 1,3 - 2,5 g/dm3. Mają one stabilny skład chemiczny. Wydajność źródeł ulega nieznacznym wahaniom tylko pod wpływem opadów atmosferycznych. Używane są do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i do produkcji CO2.

Podstawowe zabiegi przyrodolecznicze

• kąpiele w wodach leczniczych i ziołowych
masaże podwodny i suchy
• krenoterapia
• płukanie lecznicze jamy ustnej
inhalacje indywidualne
gimnastyka lecznicza i zbiorowa
• terapia zajęciowa
hydroterapia

Atrakcje turystyczne

„Dworek Chopina” – zlokalizowany w Parku zdrojowym. Genialny kompozytor przebywał w nim w 1826r.  będąc w uzdrowisku na kuracji.

Fontanna kolorowa – w Parku Zdrojowym

Muzeum papiernictwa – Odwiedzający mogą poznać historię papiernictwa, zobaczyć zabytkową papiernię i warsztaty do produkcji drewna ręcznymi metodami.

Osobliwości – są to: karłowa brzoza o wysokości 50cm, roślina owadożerna „rosiczka” która występuje głównie w tajdze.  

Topieliska – ścisły rezerwat przyrody, Czarna Bagna na wierzchowinie Gór Bystrzyckich.

Zieleniec – znany w Polsce Ośrodek Sportów Zimowych. Mieści się on na wysokości 900m n.p.m., dobre warunki sprawiają że śnieg utrzymuję się na północnym stoku do maja.

Szczyt „Orlica” – 1084m n.p.m.

Park Narodowy Gór Stołowych.

 

 

 

 

 

 

Imprezy kulturalne:

• Biesiada słowiańsko-germańska – spod akanie miast partnerskich

• Mistrzowski kurs pianistyczny oraz Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

• Dni Dusznik

Klimat

Duszniki mają silnie bodźcowy klimat mocno pobudzający produkcję czerwonych ciałek krwi. Balneoterapią oraz fizykoterapią leczy się schorzenia kardiologiczne i gastrologiczne. Duszniki słyną również z kąpieli igliwiowych natomiast kąpiele borowinowe pomagają na kobiece dolegliwości, łącznie z niepłodnością.

Mapa


Wyświetl większą mapę

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.