Uzdrowisko Gołdap - uzdrowisko, sanatoria, sanatorium w goldapie, pensjonaty, pensjonat goldap, hotel, hotele, zabiegi


O uzdrowisku Gołdap

Gołdap

Gołdap jest uzdrowiskiem klimatyczno–borowinowym położonym w północno –wschodniej Polsce o klimacie nizinno – leśnym, średniobodźcowym cechujący się dużą stałością czynników pogodowych. Historia "Uzdrowiska Gołdap" sięga już lat sześćdziesiątych, kiedy to w gminie Gołdap wykonano pierwsze badania wody i powietrza. Stwierdzono wtedy, że w tym rejonie jest najczystsze powietrze w Polsce. W 1982 roku Minister Zdrowia uwzględnił Gołdap na liście przyszłych miejscowości uzdrowiskowych. Na początku lat dziewięćdziesiątych samorząd rozpoczął intensywne starania o nadanie Gołdapi statusu gminy uzdrowiskowej. W sierpniu 2000 roku Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie przyznające Gołdapi status uzdrowiska. Oficjalnie Gołdap została uzdrowiskiem w październiku tego samego roku, po ukazaniu się rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

 

 

Gołdapskie uzdrowisko bazuje głównie na leczeniu błotami borowinowymi, których ogromne złoża znajdują się w okolicy pobliskiej wsi Niedrzwica. Dużą rolę odgrywa element klimatyczny. Niebagatelne znaczenie ma wysoka jakość tutejszych wód gruntowych, które na większych głębokościach mają cechy wód mineralnych.

Aktualności

Położenie

Miasto położone jest w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gołdap, leży na terenie historycznej krainy Litwa Mniejsza. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego a w latach 1999-2001 do powiatu olecko-gołdapskiego. Siedziba władz powiatu gołdapskiego od 1 I 2002 r. Do Gołdapi możemy dojechać drogami nr 65, 650 i 651. Miejscowość ta leży niedaleko granicy z Rosją. Trasa kolejowa przez Gołdap jest wyłączona z ruchu pasażerskiego, dlatego najlepiej dojechać pociągiem do Ełku lub Suwałk, gdzie trzeba przesiąść się na autobus. Należy wiedzieć, że z Ełku odjeżdża do Gołdapi więcej autobusów niż z Suwałk. W rejonie tym znajdują sie trzy szlaki turystyczne. Szlak czerwony o długości 36km prowadzi z Gołdapi, skrajem Puszczy Rominckiej do Stańczyk. Szlak zielony stanowi fragment międynarodowego szlaku E-11, który prowadzi znad wschodniego brzegu jeziora Gołdapiwo, do Stańczyk na skraju Puszczy Rominckiej. Szlak żółty o długości 72km, prowadzi z Gołdapi do Węgorzewa.

 

 

Walory uzdrowiskowe

Profile lecznicze:

● choroby układu ruchu

● choroby układu oddechowego

● choroby kobiece

Atrakcje turystyczne:

Największą atrakcją turystyczna jest samo położenie miejscowości.  Gołdap jest otoczony pieknymi krajobrazami geograficznymi i przyrodniczymi . Na uwagę zasługuje tajemnicza Tatarska Góra. Przepiękne piramidy leśne bogate w ciekawe okazy roślin i zwierząt, umożliwiają uprawnianie aktywnej turystyki. Rzeka Gołdapia wije się serpentynami co urzeka wszystkich odwiedzających ten ośrodek. Niebywałą atrakcją jednak jest największa w Polsce hodowla dzikich zwierząt, gdzie można uprawiać bezkrwawe safari.  

Imprezy kulturalne:

● Wybory Miss Gołdapi

● Dni Gołdapi

● Charytatywny Koncert Świąteczno-Noworoczny

● Konkurs Krzyku

● Zawody Narciarskie „Pierwszego Śniegu”

● Otwarte Mistrzostwa Polski w Narciarskim Biegu na Orientację.

● Mistrzostwa Polski w Biegów na Przełaj

● Międzynarodowy Bieg Gusiew – Gołdap

● Bieg Jaćwingów

Mapa


Wyświetl większą mapę

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.