uzdrowisko Krynica-Zdrój - sanatoria, pensjonaty, hotele, kwatery prywatne, Atrakcje, Zabiegi, Profile lecznicze, sanatoria, pensjonaty, hotele, trasy turystyczne,


O uzdrowisku Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój

Historia i rozwój Krynicy Zdrój w znacznej mierze wiążą się z bogactwami wód mineralnych, które są największym skarbem Krynicy i oklic. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XVI w. Dokładnie w 1547r. biskup Maciejewski nadał prawo założenia sołectwa Krzenycze Dankowi z Miastka (obecnie Tylicz). W tym czasie jeszcze jako wieś należała do tzw. Kresu Muszyńskiego będącego własnością biskupów krakowskich. Podstawą rozwoju w okresie późniejszym związane było z odkryciem w XVIIw. leczniczych wód mineralnych W 1793r. austriacki urzędnik Franciszek Stix von Saunbergen z zamysłem stworzenia uzdrowiska zakupił ziemię ze źródłem wody mineralnej. To właśnie w tym czasie powstawały pierwsze domy zdrojowe - m.in. zbudowany w 1794r. "Mały domek", który od 1804r. udostępniał pierwsze kąpiele zdrowotne, natomiast w 1807r. Krynica-Zdrój uzyskała (nadaną urzędowo) oficjalną nazwę zdroju kąpielowego. Dynamiczny rozwój miasta przypada jednak dopiero na lata po 1856r. dzięki działalności Józefa Dietla - profesor Uniw. Jagiellońskiego, uznawanego za ojca polskiej balneologii. Dzięki działalności Profesora już od 1858r. zaczęto w Krynicy stosować kąpiele borowinowe. Na okres ten przypadło powstanie najbardziej znanych obiektów znajdujących się w Krynicy - takich jak: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem i Teatr Modrzewiowy. Rok 1889 jest szczególnie ważny w historii Krynicy, wówczas uzyskała prawa miejskie. Po I wojnie światowej odnowiono wiele obiektów i wybudowano również kilka nowych np. Nowe Łazienki Mineralne, pensjonat Lwigród, Nowy Dom Zdrojowy. W tym czasie zbudowano także schronisko na Jaworzynie Krynickiej i kolejkę na Górę Parkową, stadion zimowy oraz tor saneczkowy. Poza czysto uzdrowiskowym obliczem, Krynica-Zdrój stawała się w tym czasie również znanym ośrodkiem sportów zimowych. Wystarczy wymienić, iż odbyły się tu m.in. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie i Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie. Druga wojna światowa i okres okupacji przerwały rozwój uzdrowiska. Po wojnie nastąpiła rozbudowa kurortu, powstały bardzo nowoczesne na ówczesne czasy sanatoria branżowe, zakład przyrodoleczniczy, Pijalnia Główna z salą koncertową, korty tenisowe, boiska. Obecnie Krynica Zdrój to atrakcyjnie położona miejscowość górska w licznymi atrakcjami dla osób aktywnych, jak również ceniących miejsca relaksu w przepięknej scenerii. Krynica-Zdrój słynie głównie jako ośrodek sportów zimowych oraz wycieczek dla krótkich rekreacyjnych spacerów, jak również do poważniejszych pieszych wypraw ze względu na dużą liczbę oznakowanych szlaków turystycznych wraz z dostępnymi schroniskami .Krynica i okolice dysponują niezliczoną ilością możliwości spędzenia czasu na rowerze. Trasy zadowolą zarówno amatorów jak i rowerzystów bardziej profesjonalnych.

Aktualności

Położenie

Miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krynica-Zdrój. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego. Z Krynicy można dojechać pociągiem do Nowego Sącza, Tarnowa, Krakowa, Warszawy, Gdyni, Bydgoszczy i innych miast. Krynica-Zdrój nie posiada własnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej, jednak ma dobre połączenia z większością dużych miast w Polsce. Do miejscowości docierają autobusy m.in. z Katowic, Łodzi, Kielc, Krakowa, Nysy, Rzeszowa, Warszawy czy Lublina. W sezonie letnim istnieje połączenie Krynica-Zdrój – Mielno.Położona jest w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka. Miasto otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej, Jasiennika.

 Mapa

 


Wyświetl większą mapę

Walory uzdrowiskowe

Czyste powietrze o zmniejszonej zawartości jodu, a zwiększonej ilości ozonu oraz wyczuwalne olejki eteryczne, głównie z drzew iglastych mają lecznicze działanie. Krynica słynie również ze swoich bogactw naturalnych jakimi są wody mineralne. Uzdrowisko dysponuje 23 ujęciami wód mineralnych: pięć źródeł naturalnych oraz 18 odwiertów. Są to szczawy alkaliczne, natomiast woda "Kryniczanka" to odmineralizowana woda ze Zdroju Głównego. Warto też wspomnieć, że Krynica znana jest również z corocznego festiwalu im. Jana Kiepury, który odbywa się od 1967 roku.

Podstawowe zabiegi przyrodolecznicze:

● kąpiele nasiadowe, fasony,
zawijania borowinowe
● jonoforeza borowinowa,
● tampony ginekologiczne borowinowe,
● irygacje ginekologiczne,
● głębokie płukania jelit,
inhalacje indywidualne,
gimnastyka lecznicza indywidualna i zbiorowa,
krioterapia
elektroterapia i światłolecznictwo
● kąpiele lecznicze szczawne, kąpiel perełkowa

Atrakcje turystyczne:

● Góra Parkowa – dojazd kolejką
● Muzeum Turystyki Górskiej PTTK – na  Jaworzynie Krynickiej oraz schronisko. Przy ładnej pogodzie ze szczytu Jaworzyny dobrze widać Gorce i Tatry.
● Kolejka Gondolowa – Z krynicy na szczyt Jaworzyny.
● Muzeum Nikifora
● Tylicz – Drewniany kościół z XVII w.
● Kamianna – Centrum polskiego pszczelarstwa.

Imprezy kulturalne:

● Międzynarodowy Festiwal Gitarowy
● Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny
● Plener Malarski
● Targi Turystyczne
● Międzynarodowy Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury
● Forum Gospodarcze

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.