Kudowa-Zdrój, uzdrowisko, zabiegi, sanatoria, pensjonaty, kwatery prywatne w kudowej zdroj, hotele kudowa, Zabiegi przyrodolecznicze, atrakcje turystyczne w kudowej


O uzdrowisku Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1354 r. Wieś, która dała początek miastu, położona była na czeskim obszarze etnicznym i nazywała się Lipolitov a następnie Chudoba. Anegdota głosi, że nazwa ta (w języku polskim bieda) odzwierciedlała status materialny mieszkańców. Znana jest też nazwa Čermenské Lázně . W XVII w. odkryto źródła leczniczych wód o zróżnicowanym składzie chemicznym. W 1636 r. powstały pierwsze urządzenia kąpielowe. W połowie XIX w. została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Dodatkowy impuls do rozwoju miasta jako kurortu dało otwarcie linii kolejowej Kłodzko-Kudowa-Czechy w 1905 r. W wyniku II wojny światowej, w 1945 r. pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czechosłowacką toczył się spór graniczny, między innymi o Kudowę. Strona czechosłowacka wysłała nawet w ten rejon pociąg pancerny

 

Ostatecznie miasto weszło w skład państwa polskiego. Jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Jednocześnie w 1945 r. Kudowa otrzymała prawa miejskie.

 

Kudowa- Zdrój to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk polskich, położone w południowo-zachodniej części Ziemi Kłodzkiej, na wysokości 388 – 700 m.n.p.m. Miasto leży w płaskiej kotlinie o długości 9 km i szerokości 6 km, która z trzech stron otoczona jest górami : Stołowymi, Wzgórzami Lewińskimi oraz wzgórzami należącymi do Gór Orlickich.
Głównymi atrakcjami turystycznymi Kudowy jest położona w dzielnicy miasta Czermna Kaplica Czaszek – jedna z trzech w Europie (kaplica wyłożona czaszkami i piszczelami ludzi zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej oraz zarazy), odrestaurowany park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych (wody arsenowe) i otwarte w 2002 r. kryte kąpielisko.
Posiada rozbudowaną bazę noclegową, zarówno w sanatoriach (możliwość z korzystania z zabiegów przyrodo-leczniczych), jak i w licznych pensjonatach i hotelach. W Kudowie organizowane są Festiwale Moniuszkowskie, których repertuar złożony jest w większej części z dzieł Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej.

Ponadto jest dogodnym punktem wypadowym dla jednodniowych wycieczek w Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki, rezerwat Błędne Skały), sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech, w tym do Pragi położonej w odległości 150 kilometrów.

Aktualności

Położenie

Miasto i gmina leży w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. W latach 1976-1991 miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Kudowa-Zdrój. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego.Miasto leży w płaskiej kotlinie o długości 9 km i szerokości 6 km, która z trzech stron otoczona jest górami: Stołowymi, Wzgórzami Lewińskimi oraz wzgórzami należącymi do Gór Orlickich.

Walory uzdrowiskowe

Choroby leczone w Kudowa Zdrój:

● kardiologiczne i nadciśnieniowe,
● naczyń obwodowych,
● endokrynologiczne,
● nadczynności tarczycy,
● choroby krwi i układu krwiotwórczego,
● ortopedyczno urazowe,
● reumatyczne,

Zabiegi przyrodolecznicze:

● kąpiele lecznicze wannowe,
hydroterapia
● suche kąpiele gazowe CO2
zawijania borowinowe
gimnastyka lecznicza indywidualna i zbiorowa,
inhalacje
● kinezyterapia
krioterapia
masaże podwodne i suche,
● magnetoterapia,
elektroterapia i światłolecznictwo

Imprezy kulturalne:

● Forum Samorządowe Dolnego Śląska
● Przegląd Twórczości Dzieci Przedszkolnych
● Kudowa Szuka Gwiazdy
● „Taneczne lato”
● Noc Świętojańska
● Święta w Kudowie Zdrój – cykl imprez odbywających się przed świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem

Atrakcje turystyczne:

Park Narodowy Gór stołowych  - zespół leśny zajmuje 89% powierzchni. Najsłynniejsze miejsce to schodu na szczyt Szczeliniec Wielki (919 m.n.p.m.) na szczyt wiedzie ponad 660 schodów.
Czermna – Turystyczne przejście graniczne oraz barokowa kaplica z 1776r. wyłożona wewnątrz kościami ludzkimi.
Kościół św. Katarzyny – barokowa budowla z 1679r.
 

Klimat

Podgórski - umiarkowany i silnie bodźcowy, właściwy dla kotlin i dolin śródgórskich. Bardzo czesto występuja mgły.

 

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.