Uzdrowisko Lądek-Zdrój - sanatoria, pensjonaty, hotele, kwatery prywatne, imprezy kulturalne, zabiegi, lecznicze,


O uzdrowisku Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój

Prawa miejskie uzyskał w 1282 z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Jest jednym z najbardziej znanych oraz najstarszych uzdrowisk polskich – jako uzdrowisko był znany już pod koniec XV w. Uważany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce, gdyż według źródeł historycznych już w 1241 istniały tu urządzenia kąpielowe zniszczone przez Mongołów wracających spod bitwy pod Legnicą.

Najstarszy zakład przyrodoleczniczy "Jerzy" z basenem zbudowanym na źródle o tej samej nazwie został wzniesiony w 1498 r.[3] W połowie XIX wieku na terenie Kotliny Kłodzkiej działała księżna Marianna Orańska. Także Lądek wiele jej zawdzięcza, dzięki jej inicjatywie wybudowano drogę łączącą miasto z Kamieńcem i Ziębicami, Bolesławowem oraz morawskim Novym Mestem. W 1945 r. miasto zostało przyłączone do Polski. Jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Występują tu radoczynne (zawierające radon) cieplice siarczkowe i fluorkowe. Przyjeżdżają tu przede wszystkim osoby z chorobami reumatycznymi, chorobami ortopedycznymi i chorobami neurologicznymi. Wody radonowe powodują wzrost poziomu hormonów płciowych. Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest zakład przyrodoleczniczy "Wojciech" (dawny Marienbad). Wyróżnia się neobarokowymi zdobieniami, marmurowymi misami z ujęciami wód leczniczych. Zakład posiada również okrągły basen z wodą ze źródła termalnego, wokół którego rozmieszczone są marmurowe XIX-wieczne wanny do kąpieli perełkowych.

Aktualności

Położenie

Uzdrowisko Lądek Zdrój położone jest w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, u stóp malowniczych Gór Złotych wzdłuż rzeki Białej Lądeckej. Miasteczko otoczone jest wielkimi kompleksami leśnymi, okolone łagodnymi wzgórzami i rozległymi łąkami. Położenie to chroni przed częstymi, silnymi wiatrami i gwałtownymi zmianami pogody, co korzystnie kształtuje warunki klimatyczne. Naturalne bogactwo leczniczych źródeł oraz ukształtowanie terenu czynią to miejsce wspaniałym celem ucieczki od cywilizacyjnych trudów.

Mapa

 

 


Wyświetl większą mapę

Walory uzdrowiskowe

Podstawowe zabiegi przyrodolecznicze:

● kąpiele lecznicze wannowe,
hydroterapia
zawijania borowinowe
gimnastyka lecznicza indywidualna i zbiorowa,
inhalacje
masaże podwodne i suche,
● magnetoterapia,
elektroterapia i światłolecznictwo

Atrakcje turystyczne:

● „Wojciech” – budynek został wybudowany w latach 1678-79. Obiekt posiada własny basen kąpielowy. Pod którym znajduję się źródło „Wojciech”. Jest tu również pijalnia wód leczniczych.
Ratusz – wzniesiony w 1357r. budynek był wielokrotnie przebudowywany jednak zachował swój barokowy styl elewacji.
Jaskinia Niedźwiedzia – położona zaledwie 14km od Lądka Zdroju. Rezerwat przyrody nieożywionej. Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach.
Złoty Stok – jest to osada która powstała dzięki górnictwu złota.
Sienna – Ośrodek sportów zimowych.
Most św. Jana  - kamienna konstrukcja wybudowana w 1565r. na rzece Biała Lądecka.

Imprezy kulturalne:

● Otwarte mistrzostwa Lądek Zdrój  - narciarstwo biegowe i alpejskie, tenis stołowy i ziemny oraz turniej halowej piłki nożnej
● Lądeckie Lato Baletowe
● Festiwal Muzycznego Dziedzictwa Narodów – Lądeckie Lato Muzyczne
● Dni Lądek Zdrój
● Święto Strażaka
● Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Jajek na Twardo.

Klimat

Klimat Lądka Zdroju określany jest jako klimat górski, silnie bodźcowy, zakwalifikowany tak ze względu na położenie geograficzne miasta oraz wysokość nad poziomem morza.

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.