Uzdrowisko Muszyna - sanatoria w muszynie, pensjoanty muszyna, kwatery prywatne, hotele, rehabilitacja, imprezy, zabiegi, atrakcje


O uzdrowisku Muszyna

Muszyna
Powstanie i rozwój Muszyny związane są z pobliskim pograniczem oraz z przebiegającym wzdłuż doliny Popradu starym szlakiem handlowym zwanym "węgierskim". Pierwszą wzmiankę o tej osadzie spotykamy w akcie nadania z 1209 roku, w którym król węgierski Andrzej II zezwala na pobieranie cła nad rzeką Poprad koło Muszyny Proboszczowi Adolfowi ze spiskiej kapituły św. Marcina.
W 1288 roku miejscowość ta zostaje zapisana w testamencie przez Wysza scholastyka kapituły krakowskiej, biskupom krakowskim. W XIV wieku król Władysław Łokietek na skutek zatargu z biskupem Muskatą przyłącza te ziemie do królewszczyzny. Przez następnych 80 lat władają nimi kolejni władcy Polski.
Największy rozkwit Muszyna przeżywa za panowania Kazimierza Wielkiego, dzięki któremu około 1340 roku otrzymuje prawa miejskie. W dniu 30.07.1391 król Władysław Jagiełło, chcąc sobie zjednać duchowieństwo darowuje powtórnie "Klucz Muszyński" (dwa miasta i 35 wsi) biskupstwu krakowskiemu. Od tej chwili ziemie te były traktowane jako samodzielne jednostki administracyjne z własną administracją, wojskiem (piechotą zwaną harnikami) i sądownictwem, dzięki czemu obszar ten nazywany był "Państwem Muszyńskim". W imieniu biskupów rządy w Muszynie sprawowali starostowie, z których najbardziej znany był Stanisław Kępiński przyjaciel Jana Kochanowskiego, który imię jego utrwalił po wsze czasy we fraszce "Do starosty muszyńskiego". W piętnastym wieku na ziemiach tych daje się zauważyć nagły napływ Wołochów i Rusinów z Rusi Zakarpackiej i Rumunii. Ludność ta z czasem nazwana Łemkami osiedlana była na prawie wołoskim. Byli oni wyznania greko-katolickiego, czego widocznym śladem są zachowane cerkwie. Muszyna wraz z kluczem pozostawała własnością biskupstwa krakowskiego do 1781 roku, a po rozbiorach przeszła na rzecz skarbu austriackiego. Mimo, iż zaborcy pozostawili istniejące instytucje, z czasem miejscowość zaczyna podupadać.
 Uzdrowiskową historię Muszyny datuje się na 1911 rok, gdy udostępniono do użytkowania pierwsze źródło wody mineralnej. Fakt ten był wynikiem prac badawczych nad możliwościami wykorzystania leczniczych własności wód mineralnych, występujących w regionie. Przełom wieków XIX i XX był szczególnie sprzyjający dla idei lecznictwa balneologicznego, a co za tym idzie - również dla inwestowania w struktury uzdrowiskowe. Orędownikiem utworzenia uzdrowiska w Muszynie był dr Seweryn Mściwujewski. Jego poglądy podzielał burmistrz Antoni Jurczak, który w uruchomieniu działalności uzdrowiskowej na obszarze miasta widział źródło stałych dochodów i podstawę gospodarczego rozwoju. Pierwsze odwierty dla pozyskania wód wykonano w 1922 roku ("Wanda", gł. 146m) i w 1923 roku ("Antoni", gł. 120m). Formalny status uzdrowiska nadano Muszynie w 1929 roku, przyjmując ją w następnym roku do Związku Uzdrowisk Polskich. Wkrótce pobudowano pierwsze obiekty zdrojowe: zakłady kąpielowe nad Popradem i w centrum miasta oraz pijalnię wód. Towarzyszyły im pensjonaty (jeden z pierwszych należał do rodziny doktora Mściwujewskiego), kawiarnie, kręgielnie, kino, i charakterystyczny dla kuracyjnych miejscowości deptak. Orkiestra zdrojowa grała w muszli koncertowej dla coraz liczniejszej publiczności - nie tylko kuracjuszy, ale i turystów, przyjeżdżających z pobliskiej Krynicy. Plany rozwojowe przerwała II wojna światowa. Po wojnie działalność uzdrowiskowa została podjęta dopiero w 1958 roku.
Dziś Muszyna skutecznie powraca na mapę uznanych uzdrowisk. Funkcjonujące obiekty sanatoryjne zajmują się leczeniem uzdrowiskowym i rehabilitacją, organizując dla kuracjuszy atrakcyjne wypełnienie czasu po zabiegach. Dodatkową ofertę kulturalną i turystyczną dostarcza miasto. Walory krajobrazowe Muszyny i okolic stanowią zaproszenie do odbycia bliższych i dalszych wędrówek: pieszych, rowerowych, konnych. No i trzeba pamiętać, że uzdrowisko jest dostępne przez cały rok.  Warto tu przyjechać chociaż na kilka dni, uciekając od codziennych stresów, dla odbudowania sprawności fizycznej i psychicznej. W sąsiedztwie gór łatwiej nabrać koniecznego dystansu do spraw, które tylko pozornie są ważne - bo tak naprawdę to ważne jest tylko zdrowie.

Aktualności

Położenie

Muszyna położona jest w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów: potoków Szczawnik i Muszynka, na wysokości około 450 m n.p.m. Leży przy granicy ze Słowacją (ok. 5 km) oraz w odległości około 11 km od Krynicy-Zdroju. W okolicach miasta znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy – jeden z największych w Polsce.

 

Mapa

 

 

 


Wyświetl większą mapę

Walory uzdrowiskowe

 Podstawowe zabiegi przyrodolecznicze:

● kąpiele basenowe, kąpiel perełkowe
● kąpiele mineralne wannowe
masaże suche
hydroterapia
gimnastyka lecznicza indywidualna i zbiorowa,
elektroterapia i światłolecznictwo
● krenoterapia
krioterapia

Atrakcje turystyczne:

Ruiny zamku muszyńskiego – na stromym wzgórzu, zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego

Rynek w Muszynie

Andrzejówka – drewniana cerkiew obecnie kościół rzymsko katolicki

Kościół parafialny - pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca 

Imprezy kulturalne:

Noc Świętojańska - (czerwiec)

Festyny nad rzeką Poprad - (każda niedziela lipca i sierpnia.)

Św. Wód mineralnych - (druga połowa lipca)

Jesień Popradzka – (wrzesień)

Klimat

Do głównych walorów Muszyny jako uzdrowiska należą - klimat, estetyczne walory krajobrazowe cechujące się obfitością lasów, czyste powietrze, cisza i spokój oraz duże zasoby naturalnych wód mineralnych tzw. szczaw wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowo-sodowych, żelazistych zawierających również takie pierwiastki śladowe jak lit i selen.

 

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.