Uzdrowisko Rabka-Zdrój - sanatorium dla dzieci, sanatoria w rabce, pensjonaty, hotele, kwatery prywatne, zabiegi przyrodolecznicze, atrakcje turystyczne rabki zdrój, uzdrowisko dzieci,


O uzdrowisku Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój
Nazwę po raz pierwszy wymienia, powołując się na dokument Bolesława Wstydliwego z 1254 roku Jan Długosz w formie "Sal in Rabschyca", co wskazywałoby na to, że już wówczas rabczańskie solanki były znane i prawdopodobnie wykorzystywane dla potrzeb klasztoru Cystersów, na terenie dóbr których Rabka leżała.
W wyniku badań w 1858 r. stwierdzono, że miejscowe solanki są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Pierwszy Zakład Kąpielowo-Leczniczy powstał w 1864 roku, a w osiem lat później otwarto Zakład Leczenia Dzieci. Specyficzny mikroklimat spowodował, że Rabka szybko rozwijała się, zwłaszcza jako uzdrowisko dziecięce.
Pod okupacją niemiecką działała tu Szkoła Policji Bezpieczeństwa i SD, która kształciła także pewną liczbę polskich policjantów. Po wojnie był to obok Zakopanego ważny ośrodek leczenia gruźlicy. Kiedy przestała być ona uważana za chorobę społeczną, sanatoria (z największymi: Instytutem Matki i Dziecka z Warszawy oraz Śląskim Ośrodkiem Rehabilitacji Dzieci im. W. Pstrowskiego, obecnie im. Szebesty) stały się placówkami leczenia głównie astmy oskrzelowej i schorzeń górnych dróg oddechowych.
Od ponad stu lat miejscowość znana jest jako uzdrowisko. Wykorzystuje się walory klimatyczne oraz wody lecznicze do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia, głównie u dzieci. Uzdrowisko dysponuje 9 ujęciami wód głębinowych (o głębokości do 1200 m), głównie solanek z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. Pierwsze ujęcie wykonano w 1858. Temperatura wód dochodzi do 30 °C. W czerwcu 2009 uruchomiono, w miejsce spalonej w czasie II wojny tężnię o kształcie cylindrycznym. Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Rabka dysponuje zakładem przyrodoleczniczym, czterema sanatoriami i czterema szpitalami uzdrowiskowymi, z których trzy przeznaczone są dla dzieci. Ponadto w miejscowości funkcjonują wspomniane wcześniej sanatorium dziecięce Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci im. dr. A. Szebesty, oddział terenowy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oraz liczne domy wczasowe.
Ważnym uzupełnieniem uzdrowiska jest park zdrojowy, objęty programem rewitalizacji na lata 2007-2013
Dzisiejsza Rabka - Zdrój oferuje dziecięcym i dorosłym kuracjuszom oraz turystom wiele atrakcji. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, Święto Dzieci Gór, Festiwal Bajek, Baśni i Legend - to imprezy dedykowane dzieciom. W Mieście Dzieci Świata funkcjonuje Muzeum Orderu Uśmiechu i Centrum Rozrywki "Rabkoland". Teatr Lalek "Rabcio" wystawia sztuki dla dzieci i o dzieciach. Oferta dla dorosłych to m.in.: festiwal muzyki organowej, koncerty i spektakle w Parku Zdrojowym, na deptaku i w amfiteatrze. Atmosferę kurortu znakomicie tworzą stylowe obiekty Tężni Solankowej i Pijalni Wód Mineralnych - oddane do użytku w czerwcu 2009 roku. Koniecznie trzeba je odwiedzić. Osoby preferujące wypoczynek aktywny mogą korzystać z basenu, kortu tenisowego, tras rowerowych i turystycznych tras pieszych.

Aktualności

Położenie

RABKA ZDRÓJ (500 - 560 m n.p.m.) jest miastem uzdrowiskowym położonym w województwie małopolskim, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych (tj. "zakopianka" droga z Krakowa do Zakopanego oraz droga do Nowego Sącza i Bielska). Leży na pograniczu Beskidu Wyspowego i Gorców, u ujścia potoków Poniczanki i Słonki do Raby.

Mapa

 


Wyświetl większą mapę

Walory uzdrowiskowe

Podstawowe zabiegi przyrodolecznicze:

inhalacje indywidualne i zbiorowe,
hydroterapia
okłady parafinowe
elektroterapia i światłolecznictwo
klimatoterapia

masaże podwodne i suche,
gimnastyka lecznicza indywidualna i zbiorowa
● kąpiele solankowe wannowe i basenowe dla dzieci i dorosłych

Atrakcje turystyczne:

● Muzeum Gorczańskie – gorczańskie zagrody, zbiory malarstwa na szkle
● Neogotycki Kościół Św. Marii Magdaleny – dzwony z XVI i XVII wieku.
● Jordanów – miasto powstało pod koniec XV w.
● Poręba Wielka – ruiny zespołu dworskiego z XIX wieku. Nieopodal park z XVI w.
● Niedźwiedź – drewniany kościół z lat 1696r.
● Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Imprezy kulturalne:

● Zimowy Karnawał – cykl imprez plenerowych podczas ferii zimowych
● „Śpiewajmy małemu Jezusowi” – konkurs kolęd, (styczeń)
● Mistrzostwa Podhala w Szachach – (styczeń-luty)
● Konkurs Poetycki „Serduszkowy Wiersz”
● Koncert Wielkopostny „Sabat Mater”
● Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek” – (maj)
● Konkurs Plastyczny „Rabka Miasto Dzieci Miasto Marzeń”
● Festiwal Piosenki Przedszkolnej
● Festiwal Piosenki Wakacyjnej

Klimat

Miasto cechuje się łagodnym mikroklimatem, małą ilością słabych wiatrów, niewielką ilością opadów i dużym nasłonecznieniem. Latem brak nadmiernych upałów, zimą dużych mrozów,

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.