Uzdrowisko - Rymanów-Zdrój - kurort w rymanowie, sanatoria w Rymanów Zdrój, pensjonaty, kwatery prywatne, hotele, leczenie,borowina


O uzdrowisku Rymanów-Zdrój

Rymanów-Zdrój

W 1872 r. Anna Potocka (1846-1926) i Stanisław Antoni Potocki którzy podpisali kontrakt kupna Rymanowa stali się założycielami Rymanowa-Zdroju. 16 sierpnia 1876 r. podczas spaceru Anny Potockiej (autorki "Mojego pamiętnika") z dziećmi jeden z synków Józef odkrył źródło lecznicze wody. Badania użyteczności wody trwały do 1879 r. Odkrycie źródeł mineralnych 16 sierpnia 1876 dało początek dziejom Rymanowa-Zdroju które stanowią tutejsze podstawowe tworzywa uzdrowiskowe. Bezpośrednio po wykonanych analizach ujęć przystąpiono do budowy obiektów uzdrowiskowych, w tym przystosowanych do leczenia dzieci. Niestety, dwie wojny światowe i spowodowane w ich wyniku zniszczenia całej infrastruktury kuracyjnej, uniemożliwiały kontynuowanie działalności uzdrowiskowej. To, co zostało odbudowane w dwudziestoleciu międzywojennym, ponownie popadło w ruinę. Odbudowa części uzdrowiskowej została podjęta natychmiast po ustaniu działań wojennych. We wczesnych latach 60-tych XX wieku uzdrowisko rozpoczęło przyjmowanie kuracjuszy w ciągu całego roku. Uruchomiono szpitale uzdrowiskowe dla dorosłych i dla dzieci. Dziś stosowane są tu następujące rodzaje leczenia uzdrowiskowego: szpitalne, sanatoryjne, ambulatoryjne, wczesna rehabilitacja kardiologiczna.

Aktualności

Położenie

Uzdrowisko w Polsce położone w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów. Rymanów Zdrój położony jest 4 km na południe od miasta w dolinie Taboru, wśród gór zwanych Wzgórzami Rymanowskimi, które od wschodu osiągają wysokość 668 m n.p.m. Uzdrowisko leży na pograniczu dwóch różniących się krajobrazowo mezoregionów karpackich: Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, w dolinie rzeki Tabor i jej prawego dopływu – Czarnego Potoku, na wysokości od 360 do 390 m n.p.m.

Mapa

 


Wyświetl większą mapę

Walory uzdrowiskowe

Podstawowe zabiegi przyrodolecznicze:

● wannowe kąpiele mineralne
● kąpiele basenowe dla dzieci
inhalacje
okłady parafinowe
zawijania borowinowe,
masaże podwodne i suche
hydroterapia
gimnastyka lecznicza indywidualna i zbiorowa
klimatoterapia
elektroterapia i światłolecznictwo

Atrakcje turystyczne:

Izba pamiątek Dr J. Bieleckiego. (historia Uzdrowiska i regionu)
Dukla – pałac mnisz chów, barokowy. W oficynie pałacu Muzeum dokumentujące operacje karpacko-dukielską, ruiny bożnicy z XVIII wieku, ratusz,
Królik Polski – drewniany kościół
● Ruiny cerkwi z rzecznego kamienia
Kościół parafialny – św. Wawrzyńca w Rymanowie, z bogatym wyposażeniem wnętrza.

 

Klimat

Występują cechy klimatu górskiego, a dzięki znacznej zawartości jodu również cechy klimatu morskiego. Charakteryzuje się dużą zawartością ozonu, soli oraz względnie wysoką wilgotnością powietrza. Warto zwrócić też uwagę na to, że Rymanów Zdrój leży w jednym z najczystszych ekologicznie rejonów naszego kraju.

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.