Uzdrowisko Solec-Zdrój - kurort w solcu zdroju, pensjonaty, sanatoria, kwatery prywatne, zabiegi, atrakcje turystyczne, malinowy zdrój


O uzdrowisku Solec-Zdrój

Solec-Zdrój

Początki Solca sięgają XV wieku. Pierwszym właścicielem wioski był Jan Feliks Tarnowski.

 

Nazwa Solec wiąże się z tradycją wydobywania soli w okolicach wsi. Właścicielem osady od roku 1508 był Andrzej Zborowski. Na przestrzeni XVI i XVII wieku Solec był nękany najazdami Tatarów i Szwedów. Wieś praktycznie nie istniała. Ożywienie gospodarcze nastąpiło w XVIII kiedy we wiosce powstała warzelnia soli. W roku 1815 odkryto źródło solanki, która zaczęła być wykorzystywana w celach leczniczych przez miejscową ludność. Od roku 1835 właścicielem Solca stał się Karol Goddefroy. Dzięki jego staraniom powstały w miejscowości pensjonaty dla kuracjuszy. Dwa lata później Solec został oficjalnie uznany uzdrowiskiem. W II połowie XIX wieku uzdrowisko zostało rozbudowane. Powstał park zdrojowy, hotele, restauracje, sale balowe. W roku 1896 właścicielami Solca stali się Włodzimierz i Romuald Daniewscy. Dzięki ich staraniom i zabiegom, licznym remontom, renowacjom i inwestycjom w park, zabudowę i infrastrukturę Solec stał się kurortem o standardzie europejskim. Podczas I Wojny Światowej uzdrowisko zostało zniszczone. W roku 1921 doszczętnie spłonęły łazienki, jednak zostały szybko odbudowane, ale już jako budowla z żelaza i betonu. W okresie międzywojennym uzdrowisko było bardzo modne, lubiane szczególnie przez artystów. II Wojna Światowa również odcisnęła swoje piętno. Część budynków i park zostały zdewastowane. W roku 1946 uzdrowisko wznowiło swoją działalność. W roku 1951 zdrój został sprywatyzowany i podporządkowany uzdrowisku w Busku-Zdroju wbrew woli właścicieli. Rozwój zdroju został tym samym zahamowany i mimo licznych walorów przyrodniczych i leczniczych uzdrowisko zostało zapomniane. W roku 1996 zaniedbane uzdrowisko wróciło do prawowitych właścicieli: rodziny Daniewkich i Dzianottów. W roku 2000 powstała spółka Uzdrowisko Solec-Zdrój sp. z.o.o, która zarządza uzdrowiskiem. Obecnie trwa przywracanie uzdrowisku dawnego blasku. Powstają nowe ośrodki wypoczynkowe.

Aktualności

Położenie

Solec-Zdrój usytuowany jest 3 km od trasy Sandomierz – Kraków, 20 km od Buska-Zdroju, 70 km od Kielc i 90 km od Krakowa. Północne rejony gminy wchodzą w granice Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Sam Solec położony jest nad rzeką Rzoską, na wysokości 180 m n.p.m. Niecka Solecka to falista równina, zbudowana z margli kredowych, przykrytych mioceńskimi wapieniami oraz gipsami

 

 

 

Mapa

 

 

Walory uzdrowiskowe

Głónym walorem są wody lecznicze – solanki siarczkowe wzbogacone chlorem, bromem, borem i jodem. Wykorzystywana w leczeniu woda siarczkowa jest najsilniejszą w Polsce i jedną z najsilniejszych w Europie.W leczeniu wykorzystuje się również okoliczną borowinę. W uzdrowisku występuje park z unikalnym drzewostanem. Brak przemysłu w okolicy sprawia, że Solec jest oazą czystego powietrza i ciszy co sprzyja udanemu wypoczynkowi.

Podstawowe zabiegi przyrodolecznicze:

• kąpiele wannowe w wodach solankowych siarczkowych, kąpiel perełkowa
zawijania boowinowe,
hydroterapia,
inhalacje indywidualne i zbiorowe,
elektroterapia i światłolecznictwo
kinezyterapia – Gimnastyka lecznicza
masaże podwodne i suche

 

 

 

Imprezy kulturalne:

• Międzygminny kolęd i pastorałek
• Soleckie Lato Nad Zalewem
• Wyścig Kolarski – (sierpień)
• Międzygminne Biegi Uliczne o Puchar Wójta Gminy
• Gminne święta plonów – dożynki – (wrzesień)

Klimat

Klimat Solca jest umiarkowanie bodźcowy, łagodny, o małej wilgotności i dużej liczbie dni słonecznych w roku. Uzdrowisko jest zaciszne, środowisko wolne od zanieczyszczeń przemysłowych i innych uciążliwości wielkomiejskich. Wszystkie te elementy sprawiają, że Solec-Zdrój to ekologiczna oaza, która jest idealnym miejscem do kuracji i wypoczynku.

 

 

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.