Uzdrowisko Sopot, kurort w Sopocie, sanatoria sopot, pensjonaty, hotele, kwatery prywatne, zabiegi, imprezy, miasto uzdrowiskowe


O uzdrowisku Sopot

Sopot

Uzdrowiskowa historia Sopotu sięga czasów napoleońskich. W 1808 roku osiadł tu lekarz Jan Jerzy Haffner. W 1823 roku - na sugestie władz pruskich - pobudował i uruchomił zakład kąpielowy. Wcześniejsze próby w tym względzie podejmował Carl Christoph Wagner - miejscowy właściciel ziemski - jednak nie przyniosły one spodziewanego efektu. W tym czasie Sopot zyskiwał już popularność jako miejsce letniego wypoczynku nadmorskiego. Haffner, rozpoczynając prace nad tworzeniem kurortu, przyjął założenie kompleksowe. Dzięki temu równolegle urządzano park, budowano molo (1827 rok), Łazienki Południowe, Łazienki Północne, Dom Kuracyjny ze skwerem. Założenia Haffnera od 1830 roku realizował Ernst Adolf Böttcher, starając się pozyskiwać inwestorów dla uruchamiania kolejnych obiektów. Po 1870 roku kurort przeżywa okres dynamicznego rozwoju za sprawą uruchomionej linii kolejowej z Gdańska do Berlina. W krótkim odstępie czasu zbudowano korty tenisowe i tor wyścigów konnych. Teatr Leśny (dziś Opera Leśna), kasyno, hotele, wille i pensjonaty - służą coraz liczniejszej rzeszy kuracjuszy i letników. Od 1922 roku sopocki kurort miał stałe połączenia żeglugowe z Gdańskiem, Gdynią, Puckiem i Helem. W pobliżu mola, przy specjalnym pomoście przyjmowano również hydroplany, przywożące pasażerów z Niemiec. Funkcje lecznicze, wypoczynkowo - rekreacyjne i kulturalne spełniał kurort również w czasie II wojny światowej. Powojenne wznowienie działalności kuracyjnej nastąpiło w 1946 roku. Status uzdrowiska otrzymał Sopot w 1999 roku. Dzisiejszy Sopot odbudowuje swój kurortowy charakter. Bezpośrednie funkcje leczniczo - rehabilitacyjne realizują sanatoria i zakłady specjalistyczne, z nowoczesną bazą zabiegową i pobytową. Doświadczony personel sprawuje pełną opiekę nad kuracjuszami, umożliwiając im skuteczny powrót do zdrowia. Liczne atrakcje kulturalne i turystyczne (dla dorosłych i dla dzieci) umilają czas po zabiegach leczniczych.

Aktualności

Położenie

Walory uzdrowiskowe

Podstawowe zabiegi przyrodolecznicze:

● kąpiele w wodzie morskiej
zawijania boowinowe
hydroterapia
kinezyterapia – Gimnastyka lecznicza
krioterapia
inhalacje
masaże podwodne i suche
elektroterapia
i światłolecznictwo

 

Imprezy kulturalne:

Czerwiec:
● Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Sopotu – Molo
● Grand Prix im. J. Sidły
● Noc Świętojańska – molo
Lipiec:
● Światowy Turniej Tenisowy Polonii
● Międzynarodowe Mistrzostwa Weteranów
● Ogólnopolski Turniej Kadetów im. Jana Korneluka
Sierpień:
● Otwarte Mistrzostwa Sopotu – w wyciskaniu sztangi leżąc
● Sopot Molo Festiwal – opera leśna w Sopocie
● Tyczka na Molo
● Sopot Molo – Jazz Festiwal
Wrzesień:
● Jesienny Bieg „Wieczoru Wybrzeża”
●  Pożegnanie Lata na Molo
 

Klimat

Średnia liczba dni pogodnych w roku (z zachmurzeniem nie przekraczającym 50% w godzinach popołudniowych) jest równa 137,8. Średnia liczba dni pochmurnych (z zachmurzeniem przekraczającym 80%) wynosi w Sopocie 173,4. Większość dni pochmurnych przypada na okres jesienno-zimowy.
Opady: średnio w ciągu roku występuje w Sopocie 147 dni z opadem deszczu lub śniegu. Roczna suma opadów wynosi 577 mm. W ciągu całego roku przeważają opady o małym natężeniu. Deszcze ulewne (powyżej 10 mm) zdarzają się średnio 14 razy w roku.
Wiatry i fale morskie: średnia roczna prędkości wiatru wynosi w Sopocie 4,9 m/s. W miesiącach letnich spada do 4,3 m/s. Średnio w ciągu roku zdarza się 29 dni bezwietrznych. Wiatry sztormowe, o prędkościach przekraczających 20 m/s (8° w skali Beauforta) wieją średnio 15 dni w roku, przeważnie w porze jesiennej i wczesną wiosną. Średnia roczna wysokość morskiej fali przy głowicy mola w Sopocie jest równa 19 cm. Największa zaobserwowana wysokość fali sztormowej (przy wietrze wschodnim) wyniosła 1,8 m. Od wiatrów zachodnich Sopot jest osłonięty stromą krawędzią pojeziernej wysoczyzny, a od fal sztormowych napędzanych przez wiatry północne – Mierzeją Helską.

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.