Uzdrowisko Ustroń - kurort w Ustroniu, sanatoria w ustroniu, pensjonaty, hotele, kwatery prywatne, zabiegi przyrodolecznicze, atrakcje turystyczne,


O uzdrowisku Ustroń

Ustroń
Ustroń to miasto, wchodzące administracyjnie w skład powiatu cieszyńskiego i województwa śląskiego. Miejscowość liczy ok. 15 tys. mieszkańców, położona jest w Beskidzie Śląskim, w dolinie Wisły. Otaczają ją porośnięte lasami (drzewostan świerkowo - bukowy) szczyty: Czantoria Mała, Czantoria Wielka, Równica. Uzdrowisko podgórskie, z klimatem umiarkowanie bodźcowym. Oprócz klimatu, do tworzyw uzdrowiskowych Ustronia zalicza się naturalne wody mineralne i borowiny. Pierwsze wzmianki o leczniczych możliwościach Ustronia pojawiają się w XIX wieku za sprawą wytopu rudy żelaza. Gorący żużel wielkopiecowy o dużej zawartości związków siarki wysypywano do wody, którą robotnicy używali do mycia. Stwierdzono, że kąpiel w tej wodzie ma właściwości kojące, usuwające skutki zmęczenia, poprawiające samopoczucie. Pobyty w Ustroniu traktowano przede wszystkim jako wypoczynek w doskonałym klimacie. Zintensyfikowanie działalności leczniczej nastąpiło w latach 60-tych XX wieku, gdy przeprowadzono w Ustroniu pełne badania geologiczne i potwierdzono występowanie licznych złóż naturalnych wód mineralnych. Wody te - w większości solanki zawierające jod i brom - są wykorzystywane do kąpieli leczniczych. Przed podaniem ich do basenów kąpielowych są rozcieńczane, ze względu na ich wysoką mineralizację. Kąpiele w ustrońskich solankach zaleca się przy chorobach niedokrwiennych kończyn dolnych, reumatoidalnym zapaleniu i chorobie zwyrodnieniowej stawów, chorobach dróg oddechowych. W uzdrowisku wykorzystuje się również lecznicze borowiny, pochodzące ze złoża w Zabłociu. Ustroń ma bogatą ofertę kulturalną dla kuracjuszy i osób korzystających z wypoczynku. Liczne trasy spacerowe o zróżnicowanym stopniu trudności, trasy rowerowe i narciarskie - umożliwiają aktywne spędzanie czasu. Pięknie tu o każdej porze roku. Warto korzystać również z pobytów weekendowych i przy okazji wypoczynku pobrać solidną porcję relaksujących zabiegów.

Aktualności

Położenie

 

 Ustroń to miasto i gmina w południowej części województwa śląskiego, w powiecie cieszyńskim.Sąsiednie gminy: Brenna, Goleszów, Skoczów, Wisła. Gmina sąsiaduje z Republiką Czeską. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bielskiego.

Mapa

 


Wyświetl większą mapę

Walory uzdrowiskowe

Podstawowe zabiegi przyrodolecznicze:

● masaże suche i podwodne
● hydroterapia,
● kąpiele parafinowe
● kąpiele solankowa
● kąpiele kwasowęglowa
● okłady parafinowe
● kąpiele w basenie motylkowym
● zabiegi borowinowe
● kinezyterapia
● inhalacje indywidualne
● elektro i światłolecznictwo
● krioterapia
● muzykoterapia

Atrakcje turystyczne:

● Pomnik Przyrody „Dąb Sobieskiego” – 1683r.
● Kościół Ewangelicko – Augsburski (1835r)
● Kościół Św. Klemensa
● Ustroń – Nierodzim – kościółek drewniany pod wezwaniem Św. Anny
● Cieszyn – stary gród piastowski

Imprezy kulturalne:

● Miss Wakacji
● Dożynki
●  Liczne imprezy lokalne. 

Klimat

Klimat Ustronia Morskiego klasyfikowany jest jako klimat morski o umiarkowanym natężeniu bodźców klimatycznych. Specyficzną cechą bioklimatu Ustronia jest występujący w powietrzu aerozol morski, który wykazuje lecznicze właściwości szczególnie w terapii schorzeń dróg oddechowych.
Najkorzystniejsze warunki do inhalacji aerozolem występują na plaży podczas wiania bryzy morskiej. Bardzo ważnym czynnikiem bioklimatycznym są zbiorowiska roślinne (nadmorski kompleks boru sosnowego, parki bukowe).

Wyszukaj

wolne miejsca

Szukaj

Mapa strony
facebook
Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia czytelnikom komfortu podczas korzystania z naszego serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Ustawienia przeglądarki możesz zmienić każdej chwili.